Зошто Protekal диета?

  • 100 % брзо губење на килограми
  • Губење само на масните наслаги
  • Задржување на мускулната маса
  • Не сте гладни ниту анксиозни
  • Полни со енергија
  • Регулирање на шеќер и маснотии во крвта
  • Нема враќање на килограмите
  • Под строг надзор на лекар

Вистински приказни

natasa_mijata

Пред да ослабам 40 килограми, едвај собирав сила да станам од кревет

Македонската пејачка Наташа Мијатовиќ - Мијата по подолга пауза се врати на сцената со песната „Kо деца мали“, која веќе се врти на радијата. Освен со новиот материјал, таа го привлече вниманието на јавноста и со изгледот. За шест месеци, ослабе 40 килограми и е среќна поради тоа...

Протекал Македонија

Протеинска Диета

proteinska_dieta

Овој научен метод се базира на конзумирање на храна која содржи протеини со висока биолошка вредност и низок индекс на масти и јаглени хидрати. Со тоа настануваат одредени метаболички промени во организмот и доаѓа до снабдување со потребната енергија од сопствените масни резерви. Благодарение на нискиот внес на јаглени хидрати настанува хипоинсулинемија (низок ниво на инсулин во крвта), што предизвикува липолиза (разлагање на масното ткиво). Масните киселини се оксидираат во кетонските тела, кои што сега стануваат извор на енергија, но и покрај тоа имаат и анорексичен ефект - одсуство на глад и анимички ефект - добро расположение со доста енергија.

Поради опишаните метаболички промени, протеинската диета се карактеризира со одсуство на глад, добро расположение, брзо губење на маснотото ткиво и зачувување на мускулната маса.